Zvířatka

loading ...

 

Co by to bylo za farmu, bez zvířátek… věnujeme se především chovu koz a drůbeže a v letošním roce přibyla i telata Českého strakatého skotu a čeká nás také první stáčení domácího medu.

Snažíme se stavět na základech pravého venkovského hospodaření.

Koho u nás najdete?

Slepice Šumavanky, jaké jiné plemeno mít taky na dvoře, než právě to naše české národní. Šumavanky jsou navíc nenáročné na chov, k tomu hodně odolné a otužilé, takže je to ideální druh slepic i k nám, kde v zimě občas sněží, zatímco za humny svítí sluníčko. Na druhou stranu je třeba si taky dávat pěkný pozor, protože nejen, že mají slípky živý temperament, ale co se jídla týče, jsou i velmi shánlivé a to je pak třeba dávat pozor na zahrádku 🙂 Hodně nás zaujala i Maranská slepice a to především díky neobvyklému tmavě hnědému zbarvení skořápky jejich vajíček a opeřeným pařátům.

Pro lepší produkci vajec u nás najdete i Nosné hybridy, pod tímto označením se schovává speciální druh slepic, které byly vyšlechtěny právě pro větší snůšku vajíček. Hybridi si sebou nesou spoustu polopravd a nepěkných mýtů a můžou za to hlavně velkochovy, kde se slepicemi nezacházejí, jak by si zasloužili. U nás si žijí ten pravý vesnický život a z našeho pohledu jde o slepici jako každou jinou. Vždy záleží především na výběhu a krmivu a u nás se jim dostává jen to, co neprošlo žádnou tovární úpravou.

A aby bylo na co koukat, pořídili jsme si i Perličky kropenaté, původní Africké plemeno se dnes již zabydlelo po celém světě. U nás chováme perličky především na maso, to je navíc kvalitnější než bažantí.

Potkat u nás můžete i husy a kachny. Kromě bílé České husy, pak i Landénskou, ta má tmavší zbarvení s výrazným oranžovým zobákem a bílou tečkou na jeho začátku, oproti České bývá taky o něco větší. Kachny chováme Saské a Pižmovky, ty jednoduše poznáte podle červených výrůstků na hlavě, které u kachny tvoří jakousi masku kolem očí a nad zobákem. Pižmovka bývá skoro stejně velká jako některé husy, oproti tomu kachna Saská je mnohem menší a více okrasná.

Chov koz

První kozu jsme pořídili v sprnu 2014, zcela neplánově a ještě i s jejími kůzlátky a hned na to další dvě, aby naše Anča nebyla sama. Postupem času se náš chov rozrostl a dnes již vlastníme i kozla.

  • Čertova Káča, nar. 1. 3. 2011 (Česká bílá)
  • Anča Plácačka, nar. 8.1.2013 (Česká hnědá/AN)
  • Šípková Růženka, nar. 28.3.2014 (Česká bílá)
  • Žužu, nar. 2015(Česká hnědá)
  • Julča, nar. 2016(Česká hnědá)
  • Rozárka, nar. 2016(česká hnědá)

Telata Českého strakatého skotu

CO BY VÁS MOHLO DÁL ZAJÍMAT:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *